تبلیغات

کد دعای فرج برای وبلاگ

سربازان گمنام ولایت - آیا واقعاً شعر سعدی در سازمان ملل نصب شده است؟
آنچیزهایی که امروزه باید بدانیم

آیا واقعاً شعر سعدی در سازمان ملل نصب شده است؟

سه شنبه 14 شهریور 1391 11:46 ق.ظ

نویسنده : سرباز فدایی
ارسال شده در: گوناگون ،

تمام این اطلاعات و نقل قول‌ها حاكی از آن است كه شعر سعدی نه‌تنها با خط نستعلیق فارسی، بلكه با مضمون انگلیسی یا لاتین هم در هیچ جای سازمان ملل متحد وجود ندارد و نقل این داستان از اساس شایعه بوده است.

شاید این بیت، معروف‌ترین بیت از اشعار سعدی، شاعر بزرگ ایرانی باشد كه تقریبا عامه‌ی مردم از كوچك تا بزرگ آن را در حافظه‌ی خود دارند. 
 
به گزارش ایسنا ، درباره‌ی این بیت، سخن‌های زیادی گفته شده، یكی از همین سخن‌های معروف، نوشته شدن این شعر با خط نستعلیق طلاكوب بر سردر سازمان ملل است كه در سال‌های گذشته بهانه‌ای شده تا ما ایرانی‌ها به غرورمان بیافزاییم و بیش از پیش به تاریخ‌مان افتخار كنیم؛ اما نخستین پرسشی كه یك ذهن منطقی باید به آن پاسخ دهد این است كه براساس كدام سند، این حرف زده می‌شود؟ اگر چنین موضوعی با این میزان اهمیت، واقعیت دارد چرا تا كنون با وجود حجم و سرعت بالای انتشار تصاویر در شبكه‌های اجتماعی امروزی، در جست‌وجوها نمی‌توان به تصویری از آن دست یافت؟ آیا ذهن فعال مخاطب آگاه برای این پرسش‌ها پاسخی یافته است؟ 
 
این مطلب حدود 30 سال است گوش به گوش مانند افسانه‌ای قدیمی چرخیده و حتا برخی افراد آن را یكی از افتخارات ادبیات ایرانی به‌شمار آورده‌اند و مبنای سخنرانی‌ها و كتاب‌های خود قرار داده‌اند؛ ولی براساس جست‌وجوهای انجام‌شده، هیچ اثری از این شعر نه‌تنها در سردر سازمان ملل، بلكه در هیچ كجای شهر نیویورك آمریكا دیده نمی‌شود. به‌عنوان مثال، ساسان والی‌زاده در قسمتی از كتابش با نام «رسانه‌ای به نام احمدی‌نژاد» به‌شكل مستقیم به جست‌وجو برای یافتن این شعر در سفرش به نیویورك اشاره و بیان می‌كند: «به‌محض آن‌كه می‌خواستم از زیر سردر سازمان ملل (راستی اینجا چندین ورودی دارد، سردر اصلی كدام است؟!) عبور كنم، چشمان كنجكاوم را به میله‌ها، ستون‌ها و دیوارهای كناری دوختم، شاید چند واژه در دری بیایم یا حداقل مفهوم شعر سعدی را به یكی از زبان‌های بین‌المللی، اما هرچه جستم هیچ نیافتم.» 
 
همچنین هنگامی كه بحث قرار گرفتن این بیت از شعر سعدی در پشت اسكناس ۱۰هزار تومانی محل مناقشه شد، كاووس حسن‌لی - پژوهشگر ادبی – در گفت‌وگویی وجود هرگونه لوح یا سردری را با این اشعار از سعدی در مقر سازمان ملل متحد رد كرد و این‌گونه گفت: «متاسفانه الان طوری شده که اگر این حرف را بزنیم، هیچ‌کس باور نمی‌کند و مردم واقعا فکر می‌کنند شعر سعدی در سردر سازمان ملل متحد نوشته شده است، حال آن‌که نه سردری و نه تابلویی با اشعار سعدی در سازمان ملل وجود ندارد.» 
 
به‌نظر می‌رسد نقل همین مطالب برای تكذیب كلی این شایعه كافی باشد؛ اما اصل ماجرا چیست؟ سرچشمه‌ی این شایعه كجاست؟ احتمالا در سال‌های ابتدایی افتتاح سازمان ملل، در نمایشگاهی عمومی از طرف ایران لوحی با این مضمون در آنجا نصب شده و احتمالا در مدت كوتاهی برداشته شده باشد و همین باعث شده در طول چند دهه، این اشتباه شگفت‌آور در دهان همه‌ی نویسندگان، سخنرانان و مردم كوچه بازار بچرخد. 
 
با این جمله به عقب‌تر برمی‌گردیم، به سال 1384 و گفت‌وگویی از دكتر ظریف ـ سفیر و نماینده‌ی سابق ایران در سازمان ملل متحد ـ كه گفت: «فرش بسیار نفیس ایرانی، كار استاد محمد صیرفیان، هنرمند اصفهانی و استاد بنام هنر فرش ایران در مقر سازمان ملل نصب شد. شعر معروفسعدی شاعر بزرگ ایرانی «بنی‌آدم اعضای یكدیگرند/كه در آفرینش ز یك گوهرند» با طلای ناب در وسط آن نقش بسته است و ترجمه‌ی انگلیسی این شعر نیز توسط نمایندگی دائم كشورمان تهیه و در كنار فرش نصب گردیده تا هر بیننده‌ای را مبهوت عظمت فرهنگ و تمدن ایران و خرد و حكمت ایرانیان نماید.» 
 
این دیپلمات ایرانی ادامه داد: «اهمیت هدیه جدید این است كه در شرایطی به سازمان ملل ارایه شد كه محل‌های نصب هدایا تقریبا روبه اتمام بود و سازمان ملل با تلاشی كه طی یك سال پیش صورت گرفت، پذیرفت كه این هدیه به ابعاد ۵ در ۵ متر در یكی از بهترین نقاط سازمان ملل كه همه دیپلمات‌ها، ملاقات‌ها و مذاكرات خود را در آن برگزار می‌كنند، نصب شود. نصب این فرش، توفیقی برای هنر و فرهنگ كشور است و از طرفی از سال‌ها قبل و شاید از چندین دهه ‌پیش معروف بود كه شعر معروف «بنی‌آدم اعضای یكدیگرند/كه در آفرینش زیك گوهرند» منقوش و در سردر سازمان ملل آویخته شده است. در تحقیقاتی كه ما كردیم در حداقل سه دهه‌ی گذشته، چنین كار انجام نشده بود. گرچه مبنای كار سازمان ملل شاید به‌صورت واقعی، هیچ مفهومی بهتر از شعر سعدی را تعقیب نمی‌كند.» 
 
تمام این اطلاعات و نقل قول‌ها حاكی از آن است كه شعر سعدی نه‌تنها با خط نستعلیق فارسی، بلكه با مضمون انگلیسی یا لاتین هم در هیچ جای سازمان ملل متحد وجود ندارد و نقل این داستان از اساس شایعه بوده است. 
 
البته به هر حال بود و نبود این سردر نه چیزی به اصل كلام شیرین شیخ اجل می‌افزاید، نه از آن می‌كاهد.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: سعدی ، سازمان ملل ، درب ورودی ، شعر ، بنی آدم ، متحد ،
آخرین ویرایش: - -