تبلیغات

کد دعای فرج برای وبلاگ

سربازان گمنام ولایت - بررسی روابط ایران و كانادا در جلسه كمیسیون امنیت ملی
آنچیزهایی که امروزه باید بدانیم

بررسی روابط ایران و كانادا در جلسه كمیسیون امنیت ملی

چهارشنبه 29 شهریور 1391 03:23 ب.ظ

نویسنده : سرباز فدایی
ارسال شده در: سیاسی ،

اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه عصر امروز خود كه با حضور مسوولان وزارت امور خارجه و كاردار ایران در كانادا برگزار شد، به بررسی روابط ایران و كانادا پرداختند.

 اعضای كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه عصر امروز خود كه با حضور مسوولان وزارت امور خارجه و كاردار ایران در كانادا برگزار شد، به بررسی روابط ایران و كانادا پرداختند.

به گزارش ایسنا، سیدحسین نقوی‌حسینی افزود: كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسه خود پیرامون روابط ایران و كانادا و اقدام سخیفانه این كشور به تبادل‌نظر و بحث و بررسی پرداخت.

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه در این جلسه معاون آمریكا و اروپای وزارت امور خارجه و معاون پارلمانی این وزارتخانه و همچنین كاردار جمهوری اسلامی ایران در كانادا حضور داشتند، اظهار داشت: كل روند ارتباط ایران و آمریكا در این جلسه مورد بحث واقع شد، در واقع این اولین بار نیست كه كانادا روابط خود را با ایران به حالت تعلیق در می‌آورد و پیش از این نیز چنین اقداماتی از سوی این كشور انجام شده بود.

وی تصریح كرد: در مورد مسائل مربوط به تحریم جمهوری اسلامی ایران، تقریبا كانادا نوك پیكان این تحریم‌ها بوده است و از مدت‌ها پیش روابط این كشور رو به سردی گراییده بود چراكه در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز بخشی از دیپلمات‌های آمریكا از كشور خارج شده بودند و تنها بخش‌های مربوط به كنسولی فعال بود.

نقوی‌حسینی ابراز داشت: پس از اینكه این كاهش نیروها صورت گرفت، روز به روز روابط دو كشور تیره‌تر شد تا اینكه اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران با موفقیت برگزار شد و در این راستا كانادا نهایت رفتار خصمانه را نسبت به برگزاری این اجلاس انجام داده بود.

وی خاطرنشان كرد: حتی در این زمینه با بان‌كی‌مون دبیركل سازمان ملل نیز مذاكراتی انجام داده بود مبنی بر اینكه در این اجلاس در تهران شركت نكند كه این اقدام كشور كانادا مورد تشویق صهیونیست‌ها و منافقین قرار گرفت.

سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح كرد: بنابراین با برگزاری اجلاس نم در تهران، كانادا دست به یك اقدام سیاسی زد، در حالی كه روابط این كشور به گونه‌ای نبود كه به تعلیق درآورد و پیش از این نیز رفتار خود را نشان داده بود، لذا از شرایط موجود بهره‌برداری سیاسی را برای حفظ منافع كشورهای غربی انجام داد.

نقوی‌حسینی در ادامه اظهار داشت: نهایت اقدامات این كشور علیه جمهوری اسلامی ایران در دو سه هفته بعد از برگزاری اجلاس نم اجرایی شد كه واضح است سناریوی صورت گرفته محور آمریكایی و صهیونیستی را دنبال می‌كند و كانادا در نوك پیكان صهیونیست‌ها بازی كرده است.

وی در پایان یادآور شد: در جلسه امروز مقرر شد كه وزیر اطلاعات با حضور در جلسه كمیسیون به سوالات نمایندگان پاسخ دهد كه به دلیل سفر، وی در این جلسه حضور نداشت.دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: سیاست ، خارجه ، کانادا ، ایران ، روابط ، دیپلماتیک ، تحریم ،
آخرین ویرایش: - -